На роботі подарували медузу в банку, а точніше чайний гріб.Вот і стало питання чому ж його годувати, як зростання доглядати та інші корисні, а можливо шкідливі властивості.
І так розберемо гриб по науці мікологія: Чайний гриб гриб, відомий також як маньчжурський гриб, це культура бактерій і дріжджів для пивоваріння ферментованого чая.По суті це не гриб, у нього немає спор-а назва пішла від його форми (шапка). Хоча його точне походження і залишається загадкою його історія простежується з Азіі.Чай вироблений з цієї культури, як вважають, має різні корисні властивості для здоров'я: включаючи боротьбу з раком, синдром набутого імунодефіциту (СНІД), діабету, поліпшення сексуального і травної системи, відновлює зору і уповільнення процесу старіння. Заспокійливий засіб, так як бактерії залишаються в нашому кишечнику, полегшує біль від артриту, підіймає іммунітет.Компресс на рани працює як антисептик, багато вживають по ранках від детоксикації (похмілля).
Перші згадки, записи були ще в Китаї в 221 році до нашої ери, в період династії Цин, а назву придумав Корейська лікар жив в Японії в 415 році нашої ери.Учение описують продукт, як симбіоз культур бактерій і дрожжей.В природі немає природних колоній , ось чому передаємо і вирощуємо від друзів і знайомих.
Як годувати чайний гриб, спосіб приготування:
Приготувати чифір, заварку з чорного або зеленого натурального чаю (пакетики краще не використовувати, хіба мало там які добавки які можуть вбити бактерії). На трьох літрову банку 7 чайних ложечок з гіркою чаю.
Продезинфікувати посудину і залити окропом, дати охолонути да кімнатної температури.
Розчинити цукор у воді, приблизно 250 гр., На банку в три літри.
Додати сам чудо гриб. Наполягати трохи більше тижня в теплому місці, але не під прямими сонячними лучамі.Накрить ємність марлею для кращої циркуляції кисню.
Напій виходить злегка кислий, газований ніж те нагадує квас.І містить невеликий відсоток алкоголю.
Комментариев нет:
Отправить комментарий